KURSERSEMINARNYHEDERUNDERVISEREVEJ-EU
  SØG
Periode: Sted:
Emne: Type:
VVM-undersøgelser
Miljøhensyn i beslutningsprocessen
Udbytte af kurset
Nye vejprojekter mødes med krav om at redegøre for vejanlæggets potentielle virkninger på mennesker, natur og miljø og om at undersøge alternativer. Kurset giver dig overblik over VVM-regler, processen og metoder til at vurdere miljøkonsekvenser, hvorved du får bedre mulighed for at styre eller deltage i en VVM-proces.
Det lærer du
»VVM-regler og procedure
»Screening og scoping
»Metoder til vurdering af vejanlægs virkninger på miljøet
»Landskab, kulturmiljø, natur og økologiske sammenhænge
»Jordbund, overfladevand, grundvand, luft, klima, støj, råstoffer og affald
»Visuelle konsekvenser
»Afværgeforanstaltninger
»Borgerinddragelse
»Behandling af alternativer
»Udviklingstendenser og miljøvurdering af planer og programmer
Sådan er kurset
Kurset består af forelæsninger med eksempler, diskussioner og erfaringsudveksling samt en ekskursion.
Deltagere
Kurset henvender sig til planlæggere, ingeniører og andre, der ønsker kendskab til regler og metoder for VVM-undersøgelser i forbindelse med nye vejanlæg og andre større anlægsarbejder.
Undervisere
Kursusleder er Gruppeleder Anne Eiby, COWI A/S. Øvrig underviser er Civilingeniør Lene Nøhr Michelsen, Vejdirektoratet.
DATO23. - 24. maj 2012 PRISKr. 7.300,00 inkl. overnatning
STEDComwell Roskilde, Roskilde FRISTGennemført
ANTAL9 deltagere LEDIGEVENTELISTE
Login
Email:
Kodeord:
Glemt kodeord?
VEJ-EU  |  Guldalderen 12  |  2640 Hedehusene  |  Tlf.: 7244 7190  |  CVR: 86632012  |  EAN: 5790001900410  |  vej-eu@vd.dk